95-100 Zgierz ul. Andrzeja Struga 23
 
   
   
 
 

 

Aktualności

 

Wyświetl tylko komunikaty

 
2018-06-19
Substancje niebezpieczne pod kontrolą
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu informuje o realizowanej w latach 2018 i 2019 europejskiej kampanii informacyjnej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) pn. „Substancje niebezpieczne pod kontrolą” koordynowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz Konkursu Dobrych Praktyk pn. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, który jest elementem europejskiej kampanii informacyjnej „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”.

Kampania dotyczy zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych substancji chemicznych w miejscu pracy oraz podniesieniem poziomu świadomości w zakresie ograniczania ryzyka stwarzanego przez te substancje. Jej celem jest zwiększanie świadomości w zakresie zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne w miejscu pracy oraz promowanie kultury zapobiegania tym zagrożeniom, zaś celem konkursu jest identyfikacja dobrych praktyk oraz uświadamianie korzyści płynących z zapewnienia należytego poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy.

Poniżej link do strony internetowej kampanii oraz materiały do pobrania:

https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P44800116781525081253640

Przewodnik po kampanii pdf
Ulotka pdf
kliknij by powiększyć ulotke
 
2018-06-18
Informacja dot. zachorowań na odrę
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na odrę przypomina wszystkim świadczeniodawcą na podległym terenie o konieczności niezwłocznego zgłaszania do PPIS w Zgierzu wszystkich przypadków zachorowań/podejrzeń zachorowań na odrę. Jednocześnie PPIS w Zgierzu informuje, że w każdym przypadku zgłoszenia podejrzenia zachorowania na odrę, należy pobrać materiał kliniczny w celu wykonania badania potwierdzającego rozpoznanie. Badania wykonywane są bezpłatnie w ZAKŁADZIE WIRUSOLOGII NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO PAŃSWTOWEGO ZAKŁADU HIGIENY W WARSZAWIE. Materiał do badań wirusologicznych powinien być pobrany w ciągu 1-4 dni od wysypki, najlepiej podczas pierwszego kontaktu z lekarzem. Surowicę do badań serologicznych trzeba pobrać między 7-45 dniem od wystąpienia wysypki. Materiał do badań wirusologicznych może być dostarczony na koszt NIZP-PZH za pośrednictwem firmy GLOBALL EXPRESS (tel. 22 243 12 12, 22 243 13 13) lub całodobowy 605-106-106). Szczegółowe informacje na temat pobierania i transportu materiału do badań zawierają załączniki do niniejszej informacji.
Zlecenie badania w ramach programu WHO eliminacji odry pdf
Zlecenie dotyczące pakowania materiałów klinicznych pdf
Zlecenie dotyczące pobierania i wysyłania próbek klinicznych pdf
 
2018-06-11
Informacja:

Szanowni Państwo,

  W dniu 24 maja 2018 r. do KPC ds. MPZ wpłynęła systemem EWRS przygotowana przez ECDC Ocena Ryzyka związana ze zdarzeniem jakim są nadchodzące Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji.

  Zgodnie z tą oceną, ECDC podkreśla, że osoby, które planują wyjazd na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się między 14 czerwca a 15 lipca 2018 r. w Rosji powinny upewnić się, czy są w pełni zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych w ich kraju zamieszkania, żeby zabezpieczyć się przed takimi chorobami zakaźnymi, jak: odra, świnka, różyczka, błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, poliomyelitis, wirusowe zapalenie wątroby typu A i choroba meningokokowa.

  Tak jak w przypadku innych imprez masowych, tak i w przypadku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 odbywających się w Rosji, należy brać pod uwagę częste ryzyko narażenia na zachorowanie na nieżyty żołądkowo-jelitowe i choroby zwalczane drogą szczepień. Ryzyko zachorowania na nieżyt żołądkowo-jelitowy można zmniejszyć przestrzegając standardowych zasad higieny takich , jak np. regularne mycie rąk wodą z mydłem, picie bezpiecznej wody (butelkowanej, chlorowanej lub wcześniej ugotowanej), spożywanie dokładnie ugotowanej żywności, odpowiednie mycie warzyw i owoców przed ich spożyciem z użyciem wody zdatnej do picia oraz korzystanie z odpowiednich urządzeń sanitarnych.

  Zalecane jest stosowane przez uczestników Mistrzostw prezerwatyw w przypadku kontaktu seksualnego z nowo poznaną lub przypadkowo poznaną osobą w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych drogą kontaktu seksualnego w tym zakażenia HIV.

  W oparciu o sytuacje epidemiologiczną chorób zakaźnych w Rosji i profil epidemiologiczny różnych populacji przyjeżdżających do Rosji, ECDC w okresie od 7 czerwca do 22 lipca 2018 r. przeprowadzi wzmożony nadzór epidemiologiczny nad chorobami zakaźnymi.

 
2018-06-11
Informacja:

Wyniki badań oraz analizy dot. pożaru składowiska odpadów w Zgierzu

Poniżej prezentujemy analizę skutków środowiskowych na podstawie badań wykonanych przez COAS i WIOŚ w Łodzi, analizę przygotowaną przez NFZ oraz mapy zawierające zaznaczone miejsca, z których pobrano próbki do badań. 

Wyniki badań oraz analizy dot. pożaru składowiska odpadów w Zgierzu

kliknij by powiększyć ulotke
Analiza NFZ pdf
Sprawozdanie ŁUW - Skutki Pożaru pdf
Wyniki Badań COAS pdf
kliknij by powiększyć ulotke
 
2018-06-07
Informacja:

#mamczasrozmawiac jak kobieta z kobietą

W piątek 8 czerwca rusza nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy, o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak
choroby przenoszone drogą płciową np. AIDS.

 

Warszawa, 6.06.2018 r. – „Ginekolog już potwierdził ciążę. Zlecił mi różne badania. Nawet na HIV. HIV może dotyczyć każdego” – informuje „filmową córkę” bohaterka kampanijnego spotu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS, grana przez Marię Seweryn. Aktorka bez wahania zaangażowała się w kampanię #mamczasrozmawiac. „Mam nadzieję, że kobiety, które planują ciążę lub oczekują  narodzin dziecka, podobnie jak moja bohaterka, bez wahania wykonają wszystkie zalecane badania  - w tym także test na HIV – oraz, że będą potrafiły o tym rozmawiać ze swoimi córkami, siostrami, czy mamami” – powiedziała.

Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. Przypomina kobietom o znaczeniu wzięcia  pełnej odpowiedzialności za  zdrowie własne i dziecka. Pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat. Tłumaczy, że taka wymiana myśli i wiedzy wcale nie musi być krępująca.

„Zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę” podkreśla Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, Rektor WUM.

„Wszystkim ciężarnym pacjentkom zlecam wykonanie testu w kierunku HIV. Najlepiej badanie to wykonać dwukrotnie: przed 10-tym a także między 33 a 37 tyg. ciąży. Coraz więcej lekarzy rozumie i akceptuje potrzebę takiego badania. To prosty test, który może uchronić dziecko przed zakażeniem. Lekarz ginekolog mając na uwadze zdrowie rodziny powinien już na etapie planowania ciąży podkreślić konieczność wykonania testu w kierunku HIV przez przyszłą matkę oraz ojca dziecka” – podkreśla Profesor Wielgoś.

Z konsekwencjami pominięcia tego badania przez lekarzy lub przyszłe mamy boryka się na co dzień Profesor Magdalena Marczyńska – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM w Warszawie.

„Od 1985 roku w Polsce zarejestrowano około 195 zakażeń wertykalnych, 15 dzieci zmarło z powodu AIDS. Od czasu obowiązywania standardów opieki okołoporodowej, czyli po 2011 roku, 70% dzieci trafiających do diagnostyki wrodzonego zakażenia HIV otrzymało profilaktykę. Nie oznacza to, że taki jest odsetek testowania ciężarnych w Polsce. Nadal szacuje się że tylko 25-30% kobiet było w czasie ciąży badanych w kierunku HIV i otrzymało pełną profilaktykę. Z pilotażowego badania ankietowego, przeprowadzonego w kierowanym przeze mnie ośrodku, wynika, że 33% kobiet miało dwukrotnie, czyli zgodnie ze standardami, wykonany test w czasie ciąży. Nadal zdarza się, że zakażenie HIV jest wykrywane dopiero u kilku- lub kilkunastolatków. Dziecko powinno być zdiagnozowane i leczone przed ukończeniem 3 miesięcy życia. Wczesna terapia daje szansę ograniczenia mnożenia się wirusa,  zmniejsza ryzyko uszkodzeń wielonarządowych. Dzieci starsze nadal trafiają do nas już z AIDS – tj. w bardzo zaawansowanym okresie choroby” – tłumaczy Profesor Marczyńska.

 W ponad 90% przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią, a można temu przecież zapobiec. Każda kobieta oczekująca narodzin dziecka powinna zrobić wszystkie badania, w tym na HIV. Ginekolog ma obowiązek zaproponować badanie w kierunku HIV każdej ciężarnej pacjentce.  Nie oznacza to, że  zlecenie tego testu, to ocena, jaką lekarz wystawia jej dotychczasowemu życiu.

„Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia, zatem jest zupełnie bezpłatne. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Należy dodać, że leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne i finansowane przez Ministra Zdrowia, jako Program polityki zdrowotnej – przypomina Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Agendy Ministra Zdrowia.

W roku 2017, w ramach Programu profilaktyki zakażeń wertykalnych, leczeniem zostało objętych 46 kobiet ciężarnych zakażonych  HIV. Odbyło się 35 porodów kobiet z tej grupy, wszystkie noworodki, które otrzymały profilaktycznie leki antywirusowe, urodziły się zdrowe. 11 spośród zakażonych kobiet miało poród planowany w 2018 roku.

Niestety testy na HIV wykonujemy ciągle zbyt rzadko. Taki test wykonał, według szacunków, zaledwie co dziesiąty dorosły Polak. Co roku, powinno go wykonywać blisko 400 tys. kobiet ciężarnych i tyle samo mężczyzn, ponieważ test na HIV powinien zrobić również przyszły tata. To standardowy element dbania o zdrowie powiększającej się rodziny. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Adresy PKD są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl/pkd

Żeby zachęcić przyszłe mamy do międzypokoleniowych rozmów na temat chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, oraz wesprzeć lekarzy w edukowaniu pacjentów na temat wirusa, przez najbliższy tydzień w telewizji, kinach, komunikacji miejskiej, oraz na portalach informacyjnych emitowane będą spoty z Marią Seweryn w roli głównej. Wpisy zamieszczane przez blogerów – Macademian Girl, Matkę Wariatkę i Zapytaj Położną oraz inne osoby, które przyłączą się do akcji na Facebooku i Instagramie pomogą zrozumieć dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS będzie strona kampanii: mamczasrozmawiac.aids.gov.pl.
Plakat #mamczasrozmawiać pdf
kliknij by powiększyć ulotke
kliknij by powiększyć ulotke
 
2018-06-07
Komunikat:

Ogólnopolska informacja o jakości wody w kąpieliskach na terenie całego kraju znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod hasłem „Serwis kąpieliskowy” http://sk.gis.gov.pl

 

 

Copyright® Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu tel./fax 42 714-02-66 e-mail: zgierz@pis.lodz.pl