95-100 Zgierz ul. Andrzeja Struga 23
 
   
   
 
 

 

Aktualności

 

Wyświetl tylko komunikaty

 
2017-02-10
Informacja:
Opracowanie Światowej Organizacji Zdrowia z marca 2011 r. "Bezpieczeństwo wodne w budynkach"
Bezpieczeństwo wodne w budynkach pdf
 
2017-02-07
Przerósł Cię melanż? Poczytaj co zrobić.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu serdecznie zaprasza do udziału w kampanii społecznej pt. „Melanż. Oczekiwania vs rzeczywistość” prowadzonej w ramach Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Ideą kampanii jest zwrócenie uwagi młodzieży na szkodliwe skutki korzystania z używek, zwiększenie wiedzy dotyczącej wpływu uzależnień na życie człowieka oraz promocja zdrowego, aktywnego trybu życia.
Działania skierowane są zwłaszcza do nastolatków w wieku 15 – 19 lat oraz ich rodziców, a organizatorem kampanii jest Główny Inspektorat Sanitarny.

Najważniejszymi elementami akcji jest 10 spotów video podzielonych w zależności od rodzajów używek, strona internetowa kampanii z wiedzowo-rozrywkowym quizem dostępna pod adresem www.melanz.tv oraz fanpage kampanii znajdujący się na facebook`u. Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu zgierskiego do złożenia odwiedzin na stronie internetowej kampanii oraz do podjęcia działań profilaktycznych!

 

kliknij by powiększyć ulotke
 
2016-12-01
Światowy Dzień AIDS!

Światowy  Dzień  AIDS  przypada  zawsze  1  grudnia i obchodzony  jest  co  roku. To dzień jednoczenia się w walce z HIV, wspierania osób żyjących z tym wirusem, a także dzień edukacji oraz profilaktyki, który może uratować wielu z nas. W tym dniu najbardziej charakterystycznym symbolem jest Czerwona Kokardka, która stanowi wyraz solidarności z zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu zaprasza wszystkich do zaangażowania się w wydarzenie i eksponowania na swoich profilach i stronach internetowych symbolu „Czerwonej Kokardki”.

kliknij by powiększyć ulotke
 
2016-11-17
Światowy Dzień Rzucania Palenia!

W każdy trzeci czwartek miesiąca listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zgierzu zapraszają wszystkich nałogowców do zaprzestania palenia wyrobów tytoniowych i e – papierosów!

 

 

        Natomiast w załączniku znajdziecie Państwo nowy znak zakazu palenia rozbudowany o papierosy elektroniczne. Przypominamy, że od 8 września 2016 r. obowiązuje zakaz palenia e – papierosów, o czym mówi Ustawa z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (art.5, ust.1a): „Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informu-  jące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu, zwane dalej >>informacją o zakazie palenia<<”.

znak_palenia_print.pdf
kliknij by powiększyć ulotke
 
2016-10-14
Konkurs „Oddal to!”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu informuje, że konkurs „Oddal to!” został przedłużony do 31 października. Konkurs przeciągnięto w czasie zarówno w kategorii indywidualnej jak i skierowanej do szkół. Informacje na jego temat dostępne są na stronie www.gis.gov.pl oraz www.pth.pl

kliknij by powiększyć ulotke
 
2016-10-07
Szczepisz czy ryzykujesz? Obroń się przed grypą!

Grypa jest chorobą zakaźną, której można skutecznie zapobiec wykonując co sezonowe szczepienie ochronne. W sezonie 2015/2016 zarejestrowano w Polsce blisko 4 miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego około 16 tysięcy hospitalizacji
i 140 zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Komplikacje występowały w różnym przedziale wiekowym, dlatego zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia zaszczepić powinny się wszystkie chętne osoby.

 

Wyszczepialność w Polsce wciąż spada, a w sezonie epidemicznym 2015/2016 osiągnęła niezwykle niską wartość – 3,4 \%. Obecnie produkowane szczepionki należą do skrupulatnie przebadanych i najbezpieczniejszych preparatów medycznych. Proces ich wprowadzania do obrotu jest skomplikowany i trwa wiele lat. Wszystkie szczepionki poddawane są szczegółowym badaniom laboratoryjnym, badaniom z wykorzystaniem zwierząt, a później badaniom klinicznym wśród dziesiątek, a nawet tysięcy osób. Ważnym elementem kontroli bezpieczeństwa szczepionek jest także ciągłe monitorowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych (np. uczulenia na składniki). W 2015 r., w województwie łódzkim,
nie stwierdzono żadnego ciężkiego incydentu związanego ze skutkami ubocznymi szczepień. Tylko u 94 osób wystąpiły objawy lekkie, typu: miejscowy obrzęk, zaczerwienienie,
stan podgorączkowy. Istniejący system kontroli daje gwarancję bezpieczeństwa stosowania szczepionek, które są jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zgierzu, zachęcają do wykonywania szczepień ochronnych. Nie ryzykujmy – nie dajmy pokonać się grypie!

 

abc_szczepienia.pdf
fakty_mity.pdf
ulotka_medyczna.pdf
 

 

Copyright® Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu tel./fax 42 714-02-66 e-mail: zgierz@pis.lodz.pl